Strona główna Na górę

Codziennie znika jedna wieś

Z racji wykonywanego zawodu, codziennie monitorujemy raport Ministerstwa Zdrowia dotyczący pandemii. Każdego dnia sprawdzamy, ile osób w powiecie śremskim zachorowało, ile przebywa na kwarantannie, a także monitorujemy liczbę zgonów.

W ostatnich dniach, zapewne z uwagi na świąteczny okres, liczba nowych zakażeń jest mniejsza. W sobotę raport informował o 13 nowych przypadkach. Aktualnie na kwarantannie przebywa 338 osób. Niepokojąca jest natomiast liczba przypadków śmiertelnych. W ciągu ostatniej doby zmarły aż 4 osoby, przy czym wyłącznie z powodu Covid – 3. Ostatnie takie dane odnotowano 30.12.2021r. Wówczas również zmarły cztery osoby, przy czym były obciążone innymi poważnymi schorzeniami. Zazwyczaj raport MZ donosi o najwyżej jednej ofierze śmiertelnej w powiecie śremskim.

Podczas ostatniej rozmowy z prezesem śremskiego szpitala usłyszeliśmy, że w placówce wszystkie łóżka covidowe są zajęte (21 szt.). Na dzień 4 stycznia, wśród 21 osób, 16 byli to pacjenci niezaszczepieni.

– Pacjenci zaszczepieni to osoby starsze, obciążone chorobami przewlekłymi. Ich stan jest stabilny. Natomiast pacjentami niezaszczepionymi są osoby młodsze i bardzo młode. W tej chwili dwie osoby są w stanie ciężkim i wymagają wysokoprzepływowej terapii tlenowej, a także intensywnego leczenia – informował Michał Sobolewski.

Wracając do tytułu tego artykułu, wyjaśnijmy dlaczego wspominamy o wsiach. Odnosimy się do nich, bowiem dosadnie obrazuje to dzienną liczbę ofiar koronawirusa. Sobotni raport MZ informował o 292 przypadkach śmiertelnych w całym kraju. Mniej więcej taką liczbą mieszkańców mogą pochwalić się Luciny. Z kolei Nochowo, Psarskie czy Pysząca to już dobrze ponad 600 osób, o których także wspominały ostatnie raporty resortu zdrowia.

Od początku pandemii w Polsce odnotowano 4,2 mln zakażeń koronawirusem. 99 720 osób zmarło. Taki Kalisz…

%d bloggers like this: